Hírek

Elérhetőségek

Közmunka

Tájékoztató az elkövető, kötelezett részére a közérdekű munkavégzés kötelezettséggel kapcsolatosan

A szabálysértésekről, a szabálysértési eljárásról és a szabálysértési nyilvántartási rendszerről szóló 2012. évi II. törvény (a továbbiakban: Szabs. tv.), a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL törvény (a továbbiakban: Ket.) valamint a büntetések, az intézkedések, egyes kényszerintézkedések és a szabálysértési elzárás végrehajtásáról szóló 2013. évi CCXL törvény (a továbbiakban: bv. kódex) rendelkezik a közérdekű munka büntetés végrehatásáról.

Közérdekű munkára kell jelentkeznie annak
• az elkövetőnek, akinek a szabálysértési hatóság vagy a bíróság meghallgatás vagy tárgyalás során közérdekű munka büntetést szabott ki,
• az elkövetőnek, akinek a szabálysértési hatóság vagy bíróság pénzbírságot vagy helyszíni bírságot szabott ki, de az közérdekű munkára átváltható és az illető a közérdekű munkát választotta,
• annak az elkövetőnek, akinek az életvitelszerű közterületi tartózkodás szabályainak megsértése miatt közérdekű munka büntetést szabtak ki,
• a kötelezettnek, akinek a közigazgatási bírságát a hatóság végzésben közérdekű munkára változtatta át.

Közérdekű munka kiszabását kizáró okok
Közérdekű munka nem szabható ki abban az esetben, ha az eljárás alá vont személy
• a fogyatékos személyek jogairól és esélyegyenlőségük biztosításáról szóló törvényben meghatározott fogyatékos személy, illetve kórházi fekvőbeteg-ellátásban részesül,
• a várandósság tizenkettedik hetét elérő nő,
• tizennegyedik életévét be nem töltött gyermekét egyedül nevelő szülő, gyám,
• fogyatékos, vagy folyamatos ápolást, felügyeletet, gondozást igénylő hozzátartozójáról egyedül gondoskodik.

Meg nem fizetett pénzbírság, helyszíni bírság kiszabása esetén, nem vehet részt közérdekű munkában az az eljárás alá vont személy, aki
• a fogyatékos személyek jogairól és esélyegyenlőségük biztosításáról szóló törvényben meghatározott fogyatékos személy, illetve kórházi fekvőbeteg-ellátásban részesül,
• a várandósság tizenkettedik hetét elérő nő,
• az életvitelszerű közterületi tartózkodás szabályainak megsértése miatt kiszabott közérdekű munka visszautasítása miatt pénzbírságot kapott.

Nincs helye a meg nem fizetett közigazgatási bírság közérdekű munkával történő megváltásának, ha a kötelezett
• a megváltásról szóló végzés meghozatalakor nem töltötte be a tizennyolcadik életévét,
• a fogyatékos személyek jogairól és esélyegyenlőségük biztosításáról szóló törvényben meghatározott fogyatékos személy, illetve kórházi fekvőbeteg ellátásban részesülő személy,
• a várandósság negyedik hónapját elérő nő,
• tizennegyedik életévét be nem töltött gyermekét egyedül nevelő szülő vagy
• fogyatékos személy, illetve
• aki folyamatos ápolást, felügyeletet, illetve kiszolgálást igénylő hozzátartozójáról egyedül gondoskodik.

Foglalkoztathatósági szakvélemény beszerzése
Meg nem fizetett pénzbírság, helyszíni bírság, közigazgatási bírság esetén az elkövető illetve a kötelezett köteles a foglalkozás-egészségügyi alkalmassági vizsgálat költségét viselni.
A büntetésként kiszabott közérdekű munka végzéséhez beszerzett foglalkoztathatósági szakvélemény költségét az állam viseli.

A szakvélemény költségét
• a bíróság által kiszabott közérdekű munka esetén az elkövető lakóhelye vagy tartózkodási helye, ennek hiányában az elkövetés helye szerint illetékes általános szabálysértési hatóság,
• egyéb esetben a büntetést kiszabó szabálysértési hatóság
téríti meg.
Az elkövető és a kötelezett a közérdekű munkára történő jelentkezéstől számított tizenöt munkanapon belül köteles a foglalkoztathatósági szakvéleményt az illetékes állami foglalkoztatási szervnél bemutatni.
Közérdekű munka teljesítése

Az elkövető és a kötelezett köteles a számára kijelölt munkát elvégezni. Ha
• az elkövető a közérdekű munka végzésére irányuló kötelezettségének nem tesz eleget, a bíróság a közérdekű munka időtartamát, illetve annak hátralevő részét hat óránként számítva egy nap szabálysértési elzárásra változtatja át,
• a kötelezett a közérdekű munka végzésére irányuló kötelezettségének nem vagy csak részben tesz eleget, a közigazgatási bírságot kiszabó hatóság a tudomására jutását követően haladéktalanul intézkedik a végrehajtás foganatosításának folytatása iránt azzal, hogy a végrehajtást a közigazgatási bírságnak közérdekű munkával meg nem váltott részére kell folytatni.

Közérdekű munkát az elkövető és a kötelezett legalább heti 1 napon, pihenőnapján vagy szabadidejében is végezheti. A közérdekű munka napi munkaideje legalább 4, de legfeljebb 8 óra, azzal a kikötéssel, hogy havonta legalább 24 órát kell teljesíteni. A közérdekű munkavégzésért díjazás nem jár, biztosítotti jogviszony nem keletkezik.
Jelentkezési határidők
• A közérdekű munka végrehajtása érdekében az elkövető a közérdekű munka büntetést kiszabó határozat jogerőre emelkedését követő 3 munkanapon belül, köteles a lakóhelye vagy tartózkodási helye, illetve ennek hiányában az elkövetés
helye szerint illetékes állami foglalkoztatási szervként eljáró járási (fővárosi kerületi) hivatalnál jelentkezni.
• A meg nem fizetett pénzbüntetés, illetve helyszíni bírság közérdekű munkával történő megváltása az elkövető a pénzbírság befizetésére rendelkezésre álló határidőben, illetve legkésőbb a befizetésére rendelkezésre álló határidőt követő 3 munkanapon belül köteles jelentkezni a lakóhely vagy tartózkodási helye, illetve ennek hiányában az elkövetés helye szerint illetékes állami foglalkoztatási szervként eljáró járási (fővárosi kerületi) hivatalnál.
• Közérdekű munkává átváltoztatott közigazgatási bírság esetén a kötelezett az átváltoztatásról szóló végzés jogerőre emelkedését követő 3 munkanapon belül köteles jelentkezni a kijelölt állami foglalkoztatási szervként eljáró járási (fővárosi kerületi) hivatalnál.
A kiszabott közérdekű munka büntetés végrehajtása céljából az elkövető és a kötelezett köteles a kijelölt foglalkoztatót felkeresni a járási (fővárosi kerületi) hivatalnál kiállított "kijelölő lappal".
Amennyiben a járási (fővárosi kerületi) hivatal a jelentkezés időpontjában nem tud közérdekű munkát biztosítani, úgy az elkövető és a kötelezett köteles 30 naponként ismételten megjelenni a járási (fővárosi kerületi) hivatalnál. Amennyiben megfelelő közérdekű munkavégzésre nyílik lehetőség, erről értesítést kap a járási (fővárosi kerületi) hivataltól, amely értesítés kézhezvételét követő 8 napon belül meg kell jelennie a járási (fővárosi kerületi) hivatalnál.
Közérdekű munka elhalasztása
A szabálysértési hatóság az elkövető kérelmére egy alkalommal, legfeljebb 2 hónap időtartamra halasztást engedélyezhet, ha az elkövető egészségi állapotában olyan változás következett be, amely a munka végrehajtását nem teszi lehetővé.
A közigazgatási bírságot kiszabó hatóság a közérdekű munka végrehajtásának megkezdésére a kötelezett kérelmére indokolt esetben egy alkalommal legfeljebb két hónap halasztást engedélyezhet, ha a kötelezett egészségi állapotában olyan változás következett be, amely a közérdekű munka végrehajtását nem teszi lehetővé.
Közérdekű munka megszakítása
A szabálysértési hatóság indokolt esetben hivatalból vagy az elkövető kérelmére a közérdekű munkát az elkövető meghallgatása után évente legfeljebb 30 napra félbeszakíthatja. A megszakítás időtartama a közérdekű időtartamába nem számít bele.
A bírságot kiszabó hatóság a közérdekű munka végrehajtását indokolt esetben hivatalból vagy a kötelezett kérelmére félbeszakíthatja, azonban ennek időtartam évente a 30 napot nem haladhatja meg.

Fogalommeghatározás
• Eljárás alá vont személy az, akivel szemben szabálysértési eljárás folyik. Az eljárás alá vont személy a büntetés jogerős kiszabása, illetve intézkedés jogerős alkalmazása után válik elkövetővé.
• Kötelezett az, akit az önkormányzati rendeletben meghatározott magatartás miatt közigazgatási bírsággal sújtottak.